
II Vispārējo klavieru festivāls un meistarklases
Datums: 08.04.2025
Festivāls ir kultūras un mākslas (starp tās dažādajām jomām arī mūzikas, visu mākslu karalienes) sasniegumu skate un svētki. Tātad, 2025.gada 4.aprīlī Liepājas Karostas mūzikas skolā svinējām svētkus tam, ko esam atraduši mūzikas kultūrā, svinējām svētkus sasniegumiem un skatījām (vai arī klausījām), kādi tagad esam mēs paši.
Dienvidkurzemes novadā un tuvākajā apkārtnē esošo mūzikas skolu audzēkņi, kam specialitāte ir cits mūzikas instruments, ne klavieres, sapulcējās II Vispārējo klavieru festivālā, un mēs bijām priecīgi par katru no mūsu svētku ciemiņiem!
Jaunās mūziķes un muzikantus ikdienā iedvesmo pedagogi - klavierspēles un vispārējo klavieru pedagogi, un pusdienu atpūtas brīža sarunās atklājās, ka dzīves īstenībā būt par klavieru pedagogiem mācās arī citu mūzikas specialitāšu pārstāvji, saprotot, cik svarīgs ir visas nošu sistēmas un toņu - pustoņu rindas priekšstats uz klaviatūras gan vijolniekam un ģitāristam, gan trompetistam, akordeonistam, flautistam un saksofona spēles pārvaldītājam!
Sešpadsmit audzēkņiem no Nīcas Mūzikas skolas, Vaiņodes Mūzikas skolas, Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas, Saldus Mūzikas skolas, Grobiņas Mūzikas un mākslas skolas, Kalētu Mūzikas un mākslas pamatskolas, Ata Kronvalda Durbes pamatskolas un no Liepājas Karostas mūzikas skolas, kā ar sajūsmu klausījos un vēroju, klavieres kļūst un varēs kļūt par atbalstu viņu tālākos mūzikas sasniegumos un par palīgu arī sava īstā instrumenta spēlē! Visi šodien koncertējušie audzēkņi it kā jau bija ņēmuši vērā lielā Johana Sebastiana Baha teikto: “Klavieres spēlēt ir ļoti vienkārši. Vienīgi būtu jāzina, kuru taustiņu un kurā brīdī piespiest.”
Jaunieši ieguva goda nosaukumus par savu sasniegumu - par savu koncerta priekšnesumu, un tā ceļā uz Saldus Mūzikas skolu devās festivāla galvenā balva - 6.klases audzēknes Betijas Brices rokās! Viņas skolotāja ir Sigita Reitere. Katrs festivālā startējušā audzēkņa pedagogs bija domājis par interesantu skaņdarbu un saturīgu uzstāšanos festivāla koncertā. Tāpēc sveicam vēlreiz gan “Festivāla Spēlētprieka” titula ieguvēju, gan “Maigākā priekšnesuma”, “Krāsainākā akvareļa”, ”Pasaku stāstnieka” un “Priekšnesuma no sirds” nosaukumu izcīnījušos un tāpat visus pārējos nominantus! Muzicēja pat klavieru duets, tikko ieguvuši nosaukumu “Abi par vienu, viens par abiem!”, ikdienā divi talantīgi vijolnieki no Pāvilostas Mūzikas un mākslas skolas, kuri ārpus vispārējo klavieru priekšmeta robežām apguvuši mūsdienīgas un daudzveidīgas variācijas pedagoga Ingunas Venenas klasē.
No Liepājas Karostas mūzikas skolas audzēkņus festivāla koncertam sagatavoja skolotājas Dina Sleže un Selga Puķīte, un godam pelnīti sirsnīgi aplausi par Gabriela Gāliņa, Lidijas Spirinas un Darynas Ivanovas uzstāšanos gan viņiem pašiem, gan skolotājām!
Festivāla programmu interesanti papildināja trīs meistarklases, kurās vispārējo klavieru nodarbības norisi zālē sanākušiem pedagogiem un audzēkņiem rādīja mūsu skolas audzēkņi, uz šo atklāto stundu mainoties ar skolotājām. Vispārējo klavieru metodiskās komisijas vadītāja un šī festivāla māmiņa, mūsu skolotāja Ilze Tomsone meistarklasēs sadarbojās ar 5.trompetes klases audzēkni Georgiju Bogdanovu (ped.Selga Puķīte), Liepājas Karostas mūzikas skolas direktore un klavierspēles skolotāja Aiga Tiltiņa rosināja 3.akordeona spēles klases audzēkņa Aleksandra Platinska (ped.Ilva Liepiņa) aktivitāti un kustības pie klavierēm, bet vispārējo klavieru un klavieru dueta skolotāja Dina Sleže smalki izkopa skaņdarbus kopā ar Lidiju Spirinu, 3.ģitāras spēles klases audzēkni. Pateicos kolēģēm par visiem klātesošajiem un arī man sniegto iedvesmu un impulsiem labām idejām turpmākos klavierskaņdarbu ceļos!
Festivāla un meistarklašu noslēgumā visiem tika izsniegtas pateicības, pedagogi saņēma apliecības par pedagogu profesionālās kvalifikācijas pilnveides programmas apguvi, cienājāmies ar svētku kliņģeri un tad apmeklējām Liepājas Svētās Trīsvienības luterisko katedrāli, kur aplūkojām un dzirdējām skanam lielākās Eiropā darbojošās mehāniskās ērģeles un paši varējām izspēlēt uz tām savus skaņdarbus.
Sakām paldies skolas vadības komandai- direktorei Aigai Tiltiņai, direktores vietniecei mācību un audzināšanas darbā Sanitai Bovtonai un personāla vadītājai Ingvildai Beinertei par palīdzību festivāla iepriekšējā plānošanā un katram pedagogam un darbiniekam, kuri sagaidīja viesus, darbojās ar organizatoriskiem jautājumiem un atbalstīja festivāla norisi.
Desmit ciemos atbraukušie skolotāji un mēs, paši mājinieki, esam gandarīti gan par svētkiem, kuros pirmā vietā nostājās mūsu pašu bērni un mūzika, nevis vērtējuma balles, skaitļu skalas un Viņa Augstība “Veiksmīgais gadījums”, gan par iespējām tikties, iepazīties, dalīties ar nošu materiāliem, pārrunāt darba ikdienu un sajusties saprastiem un piepildītiem.
Klavierspēles izglītības programmas vadītāja Ilva Liepiņa